Çocukların yaşamlarının önemli bölümünü geçirdikleri, “ikinci evleri” yani okul, çocuk haklarının ve gereksinimlerinin saygı gördüğü, doğrulandığı ve korunduğu güvenli ve değer verilen bir ortam olmalıdır.


Bu sebeple ForestKid’s International Anaokulunda,


Her çocuğun yolu ayrıdır; her çocuğun öğrenme hızına ve yöntemine saygı gösterilir.


Okulda her işlerini çocukların kendilerinin yapmasını, hayatı deneyimlemelerini, her problemi kendilerinin çözmesi desteklenir. Çocukların potansiyellerine güvenilir.


Her çocuk aynı resmi çizmez, aynı ürünü çıkaramaz. Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür. Bu nedenle okulumuzda standart değerlendirme ölçekleri kullanılmaz.


Okulumuzda her zaman önemli olan çocuklardır. Güçlü bir çocuk imajı, çok rollü öğretmen, zengin ve eğitici bir çevre, güçlü ilişkiler, proje tabanlı öğrenme okulumuzun öne çıkan prensipleridir. Eğitim yaklaşımımızda, önemli olan ders konusu veya
herhangi bir beceri değildir. Öğretmenler, okul psikologu ile iş birliği yaparak çocukların yaş ve gelişim seviyelerine, meraklarına, ihtiyaçlarına ve ilgilerine uygun çalışma konuları hazırlar.


Okulda çocukların gelişim ödevlerini kolaylaştırıcı tam zamanlı psikolog bulunur. Çocuklarda özdenetim, duygu regülasyonu, akran iletişimi, empati,sosyal beceriler vb. kazanımının bilimsel yollarla yürütülmesi için öğretmenlere ve ailelere rehberlik eder.


Her gün, her havada uygun kıyafet ile bahçe saati yapılır. Orman okulu ve açık havada eğitim okulumuzun en vazgeçilmez unsurlarıdır.